2010 m. sausio 6 d., trečiadienis

Kažkur matyta?

Origami meistrai kuria ne vien gyvūnus ar laivus - filmai bei populiarioji kultūra atsispindi ir jų darbuose. Jūsų dėmesiui - rinkinukas "Kažkur matyta?".


Garsiosios J. R. R. Tolkien trilogijos "Žiedų valdovas" gerbėjus stebina Origami meistras Eric Joisel, sukūręs šį įspūdingą trio. Iš kairės į dešinę: nykštukas Gimlis, žmonių karaliaus sūnus Aragornas bei elfas Legolasas.
Iš arčiau jo kūrinius galite apžiūrėti ČIA.


Šių lankstinių tikriausiai pristatyti nereikia - visi žino "Žvaigždžių karus" ir atpažins šias figūrėles. "Žvaigždžių karų" tematikos lankstinių internete galima rasti labai daug, atrinkome labiausiai patikusius.



Kas šie vyručiai? Turbūt atspėjote, juk juos žino visas pasaulis. Populiariojo animacinio filmuko "Pietų parkas" veikėjus sukūrė Origami meistrė Halle. Daugiau jos lankstinių rasite ČIA.


Kadangi viena mūsų (nesakysim, kuri :)) yra Mikės Pūkuotuko gerbėja, negalėjom neįkelti šių lankstinių. Asiliukas ir Tigras jūsų dėmesiui.

2010 m. sausio 4 d., pirmadienis

Robert J. Lang - pasaulinio garso Origami meistras


Robert J. Lang buvo žingeidus Origami meno studentas maždaug ištisus 40 metų, ir dabar yra vienas žinomiausių lankstinių meistrų pasaulyje. Jis sukūrė maždaug 500 origami modelių katalogą su instrukcijomis kaip juos pasigaminti. Lang kūriniai pasižymi kruopštumu ir yra itin realūs. Jo repertuare galima atrasti pačių sudėtingiausių konstrukcijų, kokios tik yra kada nors sukurtos. Šio meistro kūryba sujungia Vakarietišką matematinio Origami stilių bei Rytams būdingą eleganciją, charakteringumą ir formų sudėtingumą. Savo darbus R. J. Lang demonstravo parodose Niujorke (Museum of Modern Art), Paryžiuje (Carrousel du Louvre), Saleme (Peabody Essex Museum), San Diege (Mingei Museum of World Folk Art), Kagoje, Japonijoje (Nippon Museum Of Origami) bei daugelyje kitų šalių.


Lang keliauja po pasaulį vesdamas paskaitas apie Origami meno sąsajas su matematika, technologijomis ir mokslu, bei mokydamas meninio ir matematinio Origami technikų.
Šis kūrėjas buvo vienas matematinio Origami technikos pradininkų bei populiarintojų, jis taip pat rašė straipsnius žurnalams „Origami Tanteidan Magazine“ ir „Japan Origami Academic Society“, pristatė keletą rekomenduojamųjų mokslinių pranešimų apie matematinio Origami techniką matematikos ir kompiuterinių mokslų profesionalų susitikimuose, konsultavo Origami technikos pritaikymo gamybai (nuo oro pagalvių iki teleskopų) klausimais. Lang taip pat yra vienas devynių knygų apie Origami meną bendraautorių.


R. J. Lang gimė Ohajo valstijoje, o užaugo Atlantoje, Džordžijoje. Prieš tapdamas Origami meistru, jis dirbo fiziku, inžinieriumi, R&G vadybininku. Tuo pat metu parašė arba bendradarbiavo rašant 80 straipsnių apie techniką bei buvo apdovanotas už pasiekimus optinėje elektronikoje. Šiuo metu jis yra aukščiausiasis redaktorius kvantinės elektronikos žurnnale „IEEE Journal of Quantum Electronics“ bei keletos draugijų narys. 2009 metais R. J. Lang gavo aukščiausią apdovanojimą už nuopelnus dirbant su aliuminiu.
Šiuo metu Robert J. Lang gyvena Kalifornijoje.

Informacijos šaltinis: Dr. Robert J. Lang

2010 m. sausio 3 d., sekmadienis

Daugiau nei 8?

Nuo senų laikų egzistuoja įsitikinimas, kad bet kokio dydžio ir storio popieriaus lapo negalima perlenkti per pusę daugiau nei 8 kartus. Ilgą laiką buvo bandoma šį įsitikinimą sugriauti, tačiau nesėkmingai.


2007 metais tai pavyko Britney Gallivan, tuomet dar studentei. Už papildomus balus matematikos paskaitoje jai buvo duota užduotis - perlenkti bet kokią medžiagą daugiau nei 8 kartus. Po daugybės eksperimentų Britney sugebėjo perlenkti aukso spalvos foliją 12 kartų. Tuomet užduotis buvo pasunkinta - jai reikėjo perlenkti popierių daugiau nei 8 kartus. Mergina pakartojo savo rekordą ir su popieriumi, taip sugriaudama populiarų įsitikinimą.
Nuotraukoje - Britney pasirėmusi ant popieriaus, perlenkto 11 kartų.

Šio įsitikinimo ėmėsi ir populiarieji "Mitų griovėjai" (MythBusters). Didžiulį popieriaus lakštą, suklijuotą iš 17 mažesnių popieriaus lapų jie lankstė lėktuvo angare. Kiekvieną kartą perlenkus popierius buvo pasukamas 90 laipsnių kampu. Jiems pavyko popierių perlenkti 11 kartų - pirmus aštuonis rankomis, likusius - su volų ir keltuvų pagalba.

Informacijos šaltinis: 1

2010 m. sausio 2 d., šeštadienis

Pasaulio rekordai (tęsinys)

DAUGIAUSIA:

Drugelių
Evelyne Girard iš Kanados 1994 metais išlankstė 3000 drugelių iš perdirbto popieriaus.

Laivų

Peter Koppen, Miunchene, Vokietijoje gyvenantis autobusų vairuotojas lanksto tik klasikinius laivelius. Jis juos vadina "mikrolaiveliais" ir lanksto iš įvairių spalvų popieriaus. Iki šiol Peter yra išlankstęs virš 200 tūkstančių laivelių.

Gėlių

232 kvadratinių metrų dydžio mozaika iš popierinių gėlių buvo sukurta 2001 metų spalį Honkonge.

Gervių
200 tūkstančių popierinių gervių buvo išlankstyta norint pažymėti penkioliktąsias metines po atominės bombos numetimo ant Hirosimos. Ant kiekvienos jų buvo užrašytas žmogaus vardas ir palinkėjimas.

KITI REKORDAI:

Greičiausiai išlankstytos 100 gervių
Hiromi Ashlin iš Australijos išlankstė 100 gervių per 1 valandą, 14 minučių ir 25 sekundes. Ji tapo Australijos Curtin universitete paskelbto konkurso "Wish upon a Crane" greičiausio lankstymo rungties nugalėtoja. Antroje vietoje liko Keiko Kokufu, nuo nugalėtojos atsilikusi kiek mažiau nei 8 minutėmis.

Daugiausia gervių per vieną valandą

2006 metais Singapūro universitete 545 žmonės išlankstė 9300 gervių per vieną valandą. Už kiekvieną per tą valandą išlankstytą gervę Singapūro Autizmo Asociacijai buvo paaukota po 50 centų.

Daugiausia kartų perlenktas modelis

Kurdamas Raudonajį Jūros Ežį, Hans Birkeland popierių perlenkė maždaug 913 trylika kartų.

Kalėdų eglutė

Nyderlanduose 2001 metais Megastores prekybos centre pastatyta 18 metrų aukščio eglutė buvo papuošta maždaug 10 tūkstančių origami lankstinių.

Informacijos šaltinis: Rekordai