2009 m. gruodžio 30 d., trečiadienis

Pasaulio rekordai

DIDŽIAUSI:

Gervė
Didžiausios Origami gervės sparnų ilgis - 78,19 m. Ji išlankstyta Japonijoje 2001 metų sausio 20-21 dienomis ir yra užregistruota Gineso Rekordų knygoje 2005 metais.

Panda
Prancūzijoje 25 moksleviai 1993 metų gruodį iš 8 metrų ilgio ir 8 metrų pločio popieriaus išlankstė 3 metrų aukščio pandą. Ji užregistruota Gineso Rekordų knygoje 1995 metais.

Pelėda
5 Suomijos moksleiviai iš 6,5 m ilgio ir 6,5 m pločio popieriaus išlankstė 3,78 m aukščio pelėdą 1989 m. Ji užregistruota Gineso Rekordų knygoje 1996 metais.

Arklys
2 metrų pločio ir 2,5 metrų aukščio arklys sukurtas 2004 lapkritį Maskvoje. Kartu su juo buvo ir raitelis, kurio aukštis siekė 1,8 m.

ILGIAUSI:

Grandinė
Ilgiausia iš popieriaus sukurta konstrukcija yra grandinė, išlankstyta Gary Duschl. Joje yra daugiau nei milijonas gumos popierėlių, o jos ilgis siekia apie 14 kilometrų!
Tačiau šios grandinės autorius nelinkęs sustoti - jis ir toliau ją lanksto. Pasekti šį kūrėją galite ČIA.

Gyvatė
45,49 m ilgio kobra išlankstyta 2001 metų kovo 9-11 dienomis Singapūre.

Vikšras
649 m ilgio vikšras išlankstytas 2004 metų spalį Vokietijoje. Jam išlankstyti prireikė 60 žmonių, 25 tūkstančių popieriaus lapų ir 25 valandų. Šio vikšro kūrėjai per tas 25 valandas surinko 13973 eurų labdarai.

Traukinys
Ilgiausias Origami traukinys sukurtas Nacionaliniame Geležinkelio muziejuje Jorke, Didžiojoje Britanijoje 2003 metais. 254 metrų ilgio traukinys sudarytas iš 1550 vagonų. Juos, norėdami prisidėti prie šio rekordo, siuntė Origami entuziastai iš viso pasaulio.

MAŽIAUSI:



Mažiausias popieriaus gabalėlis, naudotas lankstymui:
Lluis Valldeneu i Bigas, ispanų laikrodininkas, išlankstė "pajarita" (tradicinis ispanų lankstinys, primenantis mažą paukštelį) iš 0,36 mm ilgio ir 0,3 mm pločio popieriaus gabalėlio. Jis naudojosi 20 kartų didinančia lupa ir dviem pincetais.
(Šio paukštelio nuotraukos rasti nepavyko; šalia esančioje nuotraukoje paukštelis išlankstytas iš 8 mm ilgio ir 8 mm pločio popieriaus, tad įsivaizduokite, kaip atrodytų gerokai už šį mažesnis ispanų laikrodininko kūrinys.)

Gervė
Japonijoje, Nigata universitete dirbantis profesorius Watanabe išlankstė gervę iš 1 mm ilgio ir 1 mm pločio popieriaus gabalėlio, naudodamas mikroskopą ir adatą.

Varlė
2,7 mm ilgio varlę išlankstė danas Christian Elbrandt, naudodamas lupą, skalpelį ir pincetą. Ši varlė nušoko 103 mm.

Lėktuvas
Dvylikametis Christian Thorp Frederiksen iš Danijos 1995 metų kovo 16 dieną išlankstė 2,5 mm ilgio ir 1 mm pločio lėtuvą.

Laukite tęsinio!

Informacijos šaltinis: Rekordai

2009 m. gruodžio 28 d., pirmadienis

Origami klasifikacija

Klasikinis japonų origami. Japonai popierių lankstydavo į skirtingo dydžio formas naudodami daug kirpimų. Taip pat jie mėgdavo suraukimus, klostes. Lankstinių kokybė labai priklausydavo nuo rankų darbo popieriaus, vadinamo „washi“. Kad išgautų tinkamą popieriaus spalvą, japonai vieną ant kito sudėdavo skirtingų spalvų popieriaus lapus arba tiesiog popierių nudažydavo.


Klasikinis europietiškas origami. Pirmiausia turbūt reikėtų pradėti nuo to, kad origami nėra vien japonų menas. Europietiško origami kilmė nėra žinoma, tačiau manoma, kad jis galėjo atsirasti 16-17 amžiuje ir buvo naudotas krikšto sertifikatams. 19 amžiaus origami tiesioginių ženklų galima rasti visoje Europoje. Nacionalinis Vokietijos ir Anglosaksų Liaudies Menų muziejus eksponuoja žirgus ir raitelius, kurie galėjo būti išlankstyti 1810-1820 metais. Tik keletą 19 amžiaus europietiško origami modelių galime rasti to laikmečio japonų šaltiniuose, nors ir europiečiai su klaiskiniais japonų origami modeliais susipažinę nebuvo.
Tradicinės europietiškos lankstynių formos buvo paremtos 45 laipsnių lenkimo kampu, o dauguma japonų lankstinių – 22,5 laipsnių. Europiečiai naudojo tik kvadrato arba stačiakampio formos popierių, taip pat jie vengdavo kirpti ar klijuoti. Europietiškas ir japoniškas tradicinis origami buvo toks skirtingas, jog atrodo, kad jie formavosi nepriklausomai vienas nuo kito.

Tradicinis origami.
Tradicinis origami „gimė“ tarp Rytų ir Vakarų, todėl jis turi abiejų kultūrų savybių. Tai nėra originali japonų kultūros dalis. Turbūt origami galima pavadinti Japonijos ir Europos „hibridiniu“ menu. Žinoma, lankstiniai labiau populiarūs Japonijoje, o Europa, Amerika ir Kinija juo tiesiog „paveldėjo“.
Tradiciniai origami modeliai yra perduodami iš rankų į rankas, iš kartos į kartą. Savo pavadinimus ir modelius jie keisdavo labai dažnai, nes tiek vaikai, tiek suaugusieji savaip pažvelgdavo į origami formas ir improvizuodami, varijuodami jas keisdavo. Tačiau šiandienos origami pamokose mokiniai tiesiog nuosekliai vykdo instrukcijas, pamiršdami kūrybingumą ir vaizduotę. Galbūt todėl jis tampa nebeįdomus ir dingsta iš mokymo programų...


Modernus origami. Modernus origami atsirado 20 amžiuje. Tradicinio origami formų bei pavadinimų autoriai išlieka anonimiški, na o moderniųjų lankstinių modeliai yra užpatentuoti jų kūrėjų. Moderniojo origami „tėvu“ laikomas Uchiyama Koko, kuris pirmasis ir užpatentavo savo kūrinį. Šiuolaikinio origami idėja yra ta, kad autorius turi intelektualinę teisę į savo sukurtą formą, todėl ji turėtų būti saugoma autorinių teisių.
Moderniajame origami kūrybingumas paliekamas modelių autoriams. Lankstant formą reikia griežtai laikytis kūrėjo nurodytos veiksmų sekos, mat gauto lankstinio pavidalas turi identiškai sutapti su nurodytu. Egzistuoja prielaida, kad origami turi būti lankstomas iš specialaus origami popieriaus, ir tai yra viskas ko reikia, kad lankstinys būtų padarytas. Modelis, sukurtas iš daugiau negu vieno popieriaus lapo, laikomas kokybišku tik tada, jei visi popieriaus lapai yra vienodo dydžio, o juos jungiant nenaudojami klijai ir žirklės.
1950-60 buvo įkurtas Nacionalinis Origami Ratas, kurį sudarė tokie lankstinių meistrai kaip Yoshizawa Akira, Takahama Toshie, Honda Isao, Robert Harbin, Gershon Legman, Lillian Oppenheimer, Samuel Randlett, Vicente Solórzano-Sagredo ir kiti. Jie daug prisidėjo prie šios meno rūšies populiarinimo: publikavo europiečių, japonų, amerikiečių sukurtų modelių instrukcijas anglų ir japonų kalbomis, steigė nacionalines ir vietines organizacijas, Oppenheimer’o iniciatyva, “origami” tapo visuotiniu žodžiu, Yoshizawa'o pasiūlymas dėl lankstinių schemų Harbin’o ir Randlett’o dėka tapo internacionaliniu standartu.


Matematinis origami. Matematinį origami pirmieji pradėjo naudoti Maekawa Jun ir Peter Engel. Jie pastebėjo, kad lankstinių pagrindus sudaro trikampiai ir keturkampiai. Remdamiesi šiais pagrindais, Jun ir Peter suprojektuodavo naujus modelius dar prieš bandydami juos išlankstyti. Na o Robert Lang sukūrė kompiuterio programą „TreeMaker”, skirtą projektuoti lanktinius algoritmų pagrindu.
Nauji modeliai moderniajame origami yra paremti tik keletu pagrindų: paukščio pagrindas naudojamas ne tik skraiduoliams, bet ir gyvūnams bei augalams lankstyti. Nauji pagrindai kuriami retai, dažniau daromos jų variacijos, kaip pavyzdžiui, paukščio ir varlės kombinacija. Beje, lankstinio projektavimas laikomas svarbesniu negu galutinė jo išvaizda.
Matematiniame origami lankstiniai laikomi dėlionėmis. Ši technika padeda sudėtingas ir realistiškas formas išlankstyti iš vieno kvadrato formos popieriaus lapo be jokių kirpimų.


Meninis origami. Japonų klasikinis origami nėra paremtas vien geometrija, daug reikšmės japonai skyrė popieriui. Buvo siekiama ne tik išlankstyti formą, bet ir parodyti lankstinio jautrumą, gyvybingumą. Tie, kurie projektuoja origami kompiuteriais dėlionės pagrindu, dažnai tai pamiršta.
1950 metais Yoshizawa Akira pradėjo ieškoti lanktiniuose ekspresijos, gyvybės, emocionalumo, ir visą tai įdiegė į origami meną. Lankstiniai tapo ne tarsi tikrais, o iš tiesų ėmė gyventi savo gyvenimą. Yoshizawa taip pat išrado naują meninio origami rūšį – lankstymą iš drėgno popieriaus. Jis bandydavo išgauti ekspresiją pakarpydamas popieriaus kraštus. Dar daugiau, Yoshizawa pats pasigamindavo popierių.
Šiandieniniai lankstymo meistrai vakaruose labiausiai domisi meniniu origami.

Informacijos šaltinis: K's Origami

2009 m. gruodžio 27 d., sekmadienis

Origami iš dolerio


Kaip jau minėjome straipsnelyje "Įdomūs faktai apie Origami", lankstyti galima ne vien iš popieriaus. Specifinė origami rūšis yra „Orikane“. Ji įdomi ne tik tuo, jog lankstant naudojamas stačiakampis, bet ir savo medžiaga. Lankstyti „Orikane“ naudojami JAV dolerių ar kitų piniginių vienetų banknotai. Įdomu tai, kad lakstant figūras, sužaidžiama net banknoto piešinio detalėmis – pas išlankstytą tam tikru būdu gyvį matomos specialiai nenupieštos akys, ūsai ir pan.


JAV popierinė valiuta yra pagaminta iš 75% medvilnės skaidulų ir 25% lino. Iš jų sukurti origami yra spalvingi ir tvirti. Tokie lankstiniai gali būti naudojami ne vien papuošimui, bet ir kaip būdas išradingai palikti arbatpinigių ar padovanoti piniginę dovaną. Be to, iš to paties dolerio galima sukurti du unikalius lankstinius - priklauso nuo to, kurią piniginio vieneto pusę pasirinksite kaip pagrindinę.


Vienas žymiausių šiuolaikinių "Dolerio Origami" kūrėjų yra Won Park. Jis vadinamas "lankstymo meistru" ir kuria tik iš vieno JAV dolerio banknotų. Won Park kūryba iš gan mažo popieriaus gabalėlio (JAV dolerio ilgis - 156 mm, plotis - 66 mm, storis - 0,11 mm) atspindi jo gyvenimo būdą - meistras įsirengė prabangius namus sunkvežimyje.

Bandančių kurti iš lito aptikti nepavyko - gal dėl to, jog reikėtų bandyti lankstyti ne 1, o 10 litų banknotą, o gal dėl to, kad Lietuvoje Origami nėra labai populiarus. Tikimės, kad ateityje tokių drąsuolių atsiras. :)

2009 m. gruodžio 21 d., pirmadienis

Įdomūs faktai apie Origami


1. Origami susijęs ne vien su popieriaus lankstymu. Šiandien Origami įkvepia mados kūrėjus, architektus ir virėjus. Dizaineris Christian Dior pritaikė Origami tematiką savo 2007 metų Haute Couture kolekcijai. Japonijoje galima atrasti nemažai namų, kurie atrodo tarsi Origami lankstinys.

2. Seniausia iki mūsų laikų išlikusi Origami iliustracija sukurta 1490 m Vienoje. Jos autorius - italas Johannes di Sacrobesco. Tai paprastas piešinys, vaizduojantis popierinius laivelius, plūduriuojančius ant vandens.

3. Manoma, jog į Europą lankstymo menas atkeliavo Šilko keliu. Spėjama, 1100 metais į Ispaniją Origami atgabeno maurai. Tuomet tai dar nebuvo menas - mokslininkai ir matematikai lankstė popierių, norėdami geriau įsigilinti į matematiką ir geometriją.

4. Tradiciškai origamis lankstomas iš vieno kvadrato formos popieriaus lapo, nenaudojant nei žirklių, nei klijų. Tačiau pasaulyje yra nemažai meistrų, kurie gamina Origami ir iš kitų medžiagų: neapdirbtos odos, folijos ar net maisto.

5. Origami menas į Angliją ir Ameriką atkeliavo tik 1900 m. Šiandien popieriaus lankstymo mokoma mokyklose, ir kiekvienas amerikietis žino, ką reiškia Origami. Čia gyvena ir dauguma pasaulinio garso Origami kūrėjų.

Informacijos šaltinis: Faktai

2009 m. gruodžio 19 d., šeštadienis

Origami šalis



Orilandas – tai didžiausia ir išradingiausia popieriaus šalis, kurioje galima pamatyti įvairiausių būtybių, tokių kaip goblinai, burtininkai, stebuklingos pilys, drakonai, princesės, gėlės, medžiai, laivai ir jūrų gyventojai, pagaminti iš popieriaus pasitelkus origami techniką.

Orilando įkūrėjai - Yuri ir Katrin Shumakov, pasaulyje pripažinti profesionalūs lankstinių meistrai, šiuo metu gyvenantys Kanadoje. Origami techniką jie tobulino 20 metų, per kuriuos atrado originalių lankstinių formų.




Origami šalyje ypatinga vieta skiriama gėlėms, jų ekspozicijos vadinamos Oribana. Šis floristinis menas sujungia origami ir ikebana technikas. Ikebana - Japonų puokščių sudarymo menas, atsiradęs XV amžiuje. Puokštės komponuojamos pagal griežtas taisykles simbolizuojant dangų, žemę ir žmogų. Vienintelis skirtumas tarp oribana ir ikebana yra tai, kad oribana technika pasitelkiama gėles darant iš popieriaus.




Orilando parodos aplankė įvairias šalis visame pasaulyje ir susilaukė nemažo lankstynių mėgėjų dėmesio. Net ir patys neįtikėčiausi Orilando lankstiniai pagaminti visiškai nenaudojant klijų ar žirklių. Beje, šiai parodai įgyvendinti prireikė net 20 tūkstančių popieriaus lapų, iš kurių sukurta daugiau nei 500 unikalių figūrų. Vienas įspūdingiausių eksponatų – dinozauro skeletas.



Vien žodžių ir keleto nuotraukų viskam apibūdinti neužtenka, todėl būtinai apsilankykite kūrėjų svetainėje ir viską apžiūrėkite patys!

2009 m. gruodžio 18 d., penktadienis

Tūkstančio gervių legenda



Senovės japonų legenda sako: tam, kas išlankstys tūkstantį origami gervių, gervė išpildys bet kokį norą. Tūkstantis Origami Gervių (japoniškai "Senbazuru") laikoma ir taikos simboliu - dėl šios legendos bei Sadako Sasaki istorijos.

Sadako Sasaki buvo maža mergaitė, viena iš daugelio, kuri nukentėjo nuo radiacijos, amerikiečiams numetus atominę bomba ant Hirosimos. Tokie kaip ji buvo vadinami "hibakusha" - išgyvenusioji atominės bombos sprogimą.

Tačiau 1955 m., kai Sadako tebuvo 12 metų, jai jau grėsė mirtis nuo leukemijos. Išgirdusi šią legendą, mergaitė nusprendė išlankstyti tūkstantį gervių ir paprašyti galimybės išgyti. Ji ėmėsi šio darbo, bet, matydama kitus savo bendraamžius mirštančius, suprato, jog neišgyvens. Tada, lankstydama gerves, ji mintyse turėjo kitą norą - prašė taikos pasaulyje.


Kita šios istorijos versija sako, kad Sadako prieš mirdama išlankstė 644 gerves. Tuomet jos klasiokai užbaigė šį darbą, taip pagerbdami jos atminimą. Ją palaidojo su tūkstančio gervių vainiku. Nors jos pastangos neišgelbėjo jai gyvybės, Sadako atminimas išliko. Hirosimos memorialiniame parke stovi skulptūra - maža mergaitė ištiestomis rankomis, o nuo jų kyla gervė. Kiekvienais metais ši skultpūra puošiama tūkstančiu origami gervių.

Šiandien Azijos šalyse Tūkstantis Origami Gervių yra puiki dovana įvairiomis progomis. Tūkstantis gervių įteikiama jaunavedžiams, linkint jiems tūkstančio metų laimės ir turto. Naujagimiams jos dovanojamos linkint ilgo gyvenimo bei laimės.
Kai mergaitei sueina 13 metų, ji gali išlankstyti tūkstantį gervių ir padovanoti jas patinkančiam berniukui. Tikima, jog tuomet jis ją pamils.

Informacijos šaltiniai:
1, 2

2009 m. gruodžio 16 d., trečiadienis

Origami - kas tai ir iš kur atsirado?



Origami - tai popieriaus lankstymo menas. Jo pavadinimas atsirado sujungus du japoniškus žodžius: "Ori", kuris reiškia "lankstyti", bei "kami", reiškiantį "popierius".

Istorikai iki šiol tebesiginčija dėl tikslaus Origami atsiradimo laiko. Pagrindinė problema - tai, kad iki mūsų dienų neišliko nei vieno Origami kūrinio, kuris padėtų mokslininkams nustatyti, kur Origami atsirado ir kas jį sukūrė.

Origami atsiradimas tiesiogiai susijęs su popieriaus išradimu. Manoma, jog popierių pirmą kartą 105 m. iš kanapių, lino ir skudurų pagamino Pekino rūmų tarnautojas Cai Lun. Kai kurie istorikai daro prielaidą: jei atsirado popierius, jis buvo pradėtas lankstyti. Tai reikštų, jog Origami atsirado Kinijoje.

VI amžiuje budistų šventikai iš Kinijos per Korėją į Japoniją atvežė popieriaus gamybos paslaptį. Būtent čia popieriaus lankstymas pradėtas laikyti menu, iš jo išsivystė tai, ką šiandien vadiname Origami.

Iš pradžių popieriaus buvo labai mažai, gaminamo tik rankiniu būdu. Todėl jis buvo labai brangus ir tik turtingieji galėjo jį įpirkti. Tuo metu popieriaus lankstymas nebuvo hobis. Su specialiai išlankstytu popieriumi buvo dovanojamos prabangios dovanos. Dėl didelės popieriaus vertės žmonės darė iš jo specialų origamį, skirtą apeigoms. Apeiginio origamio lankstymas buvo griežtai nustatytas ir išmokyti jį lankstyti galėjo tik specialistas. Šinto didikai origamį naudodavo per vestuves: sakės ar ryžių vyno taures apvyniodavo išlankstytais drugeliais, kurie simbolizavo jaunuosius.

Pradėjus popierių gaminti mašinomis, jis tapo prieinamas kiekvienam. Popieriaus lankstymas išplito: lankstė ir turtingi, ir vargšai.

Ilgą laiką nebuvo jokių įrašų ar nurodymų, kaip lankstyti origamį. Lankstymo paslaptys buvo perduodamos iš kartos į kartą. Tik 1979 m. japonas Akisato Rito išleido knygą "Senbaruzu Orikata". Vertimas į lietuvių kalbą būtų maždaug „Tūkstančio gervių paslaptis“. Tai buvo pirmieji rašytiniai Origami lankstymo nurodymai. Visa ši knyga paskirta vienam lankstiniui – japonų gervei. Ji Japonijoje laikoma vienu gražiausių tradicinių origamių.

Informacijos šaltiniai:
1, 2

2009 m. gruodžio 14 d., pirmadienis

Pasisveikinimas


Sveiki! Mes - dvi studentės, besidominčios lankstymo menu ir kviečiančios pasidomėti ir Jus.

Origami mudvi susidomėjome atsitiktinai (kaip nutinka visi geriausi dalykai :)). Vieną lietingą dieną neturėdamos ką veikti, nusprendėm pabandyti ką nors išlankstyti iš popieriaus. Po ranka neturėjom nė vienos knygos, tad naršėm internete. Ir aptikom šį drakoną, kuris abiem atėmė žadą. Pasirodo, iš popieriaus galima išlankstyti ne vien dėžutę, snaigę ar balandį. Paieškojusios ilgiau, atradome ir daugiau įspūdingų darbų ir net Orilandą - popierinį pasaulį! Kadangi visu geru reikia dalintis, nusprendėme sukurti šį blog'ą. Tikimės, kad Origami menu sudominsime ir Jus. :)