
Origami - tai popieriaus lankstymo menas. Jo pavadinimas atsirado sujungus du japoniškus žodžius: "Ori", kuris reiškia "lankstyti", bei "kami", reiškiantį "popierius".
Istorikai iki šiol tebesiginčija dėl tikslaus Origami atsiradimo laiko. Pagrindinė problema - tai, kad iki mūsų dienų neišliko nei vieno Origami kūrinio, kuris padėtų mokslininkams nustatyti, kur Origami atsirado ir kas jį sukūrė.
Origami atsiradimas tiesiogiai susijęs su popieriaus išradimu. Manoma, jog popierių pirmą kartą 105 m. iš kanapių, lino ir skudurų pagamino Pekino rūmų tarnautojas Cai Lun. Kai kurie istorikai daro prielaidą: jei atsirado popierius, jis buvo pradėtas lankstyti. Tai reikštų, jog Origami atsirado Kinijoje.
VI amžiuje budistų šventikai iš Kinijos per Korėją į Japoniją atvežė popieriaus gamybos paslaptį. Būtent čia popieriaus lankstymas pradėtas laikyti menu, iš jo išsivystė tai, ką šiandien vadiname Origami.
Iš pradžių popieriaus buvo labai mažai, gaminamo tik rankiniu būdu. Todėl jis buvo labai brangus ir tik turtingieji galėjo jį įpirkti. Tuo metu popieriaus lankstymas nebuvo hobis. Su specialiai išlankstytu popieriumi buvo dovanojamos prabangios dovanos. Dėl didelės popieriaus vertės žmonės darė iš jo specialų origamį, skirtą apeigoms. Apeiginio origamio lankstymas buvo griežtai nustatytas ir išmokyti jį lankstyti galėjo tik specialistas. Šinto didikai origamį naudodavo per vestuves: sakės ar ryžių vyno taures apvyniodavo išlankstytais drugeliais, kurie simbolizavo jaunuosius.
Pradėjus popierių gaminti mašinomis, jis tapo prieinamas kiekvienam. Popieriaus lankstymas išplito: lankstė ir turtingi, ir vargšai.
Ilgą laiką nebuvo jokių įrašų ar nurodymų, kaip lankstyti origamį. Lankstymo paslaptys buvo perduodamos iš kartos į kartą. Tik 1979 m. japonas Akisato Rito išleido knygą "Senbaruzu Orikata". Vertimas į lietuvių kalbą būtų maždaug „Tūkstančio gervių paslaptis“. Tai buvo pirmieji rašytiniai Origami lankstymo nurodymai. Visa ši knyga paskirta vienam lankstiniui – japonų gervei. Ji Japonijoje laikoma vienu gražiausių tradicinių origamių.
Informacijos šaltiniai:
1, 2
Komentarų nėra:
Rašyti komentarą